Σπούδασε αρχιτέκτονας στο Μετσόβιο Πολυτεχνείο (1931-1936). Το 1947 πήγε στη Βραζιλία και, με σύσταση του Le Corbusier, συνεργάστηκε για την εκπόνηση μελετών και σχεδίων για την Μπραζίλια. Την ίδια χρονιά ταξίδεψε στο Παρίσι, όπου εγκαταστάθηκε έως το 1960. Αρχικά εργάστηκε για την πολεοδομική διαμόρφωση του προαστίου Saint Cloud, αλλά στη συνέχεια αφιερώθηκε στη ζωγραφική, πραγματοποιώντας και ατομικές εκθέσεις στη Γαλλία, αλλά και στη σκηνογραφία, ιδρύοντας δικό του θέατρο. Το 1980 παρουσιάστηκε αναδρομική του στο Κέντρο Georges Pompidou στο Παρίσι. Από τους πρώτους καλλιτέχνες διεθνώς που εκφράστηκαν μέσα από την άμορφη τέχνη, μένοντας, ωστόσο, πιστός στην παραστατική ζωγραφική.