Αρχαιολογικά θέματα και μνημεία του ελλαδικού χώρου, που ζωγραφίζονται είτε με την τεχνική της ελαιογραφίας είτε με ακουαρέλα, απεικονίζονται σταθερά στα έργα του Στέφανου Λάντσα, καθηγητή σχεδίου στο Σχολείο των Τεχνών της Αθήνας. Οι δύο όψεις με αρχαιότητες των Αθηνών, από το Ναό του Ολυμπίου Διός και τη Ρωμαϊκή Αγορά, δύο πίνακες μεγάλων σχετικά διαστάσεων, μαρτυρούν ότι οι τοπιογραφικές του δημιουργίες –έργα του 20ού αιώνα– εξακολουθούν να διαποτίζονται από το ρομαντικό πνεύμα των ευρωπαίων περιηγητών, που διακρίνει και τα έργα του πατέρα του –υδατογραφίες του οποίου, με θέματα από την Ακρόπολη, το Ηρώδειο ή το Ολυμπιείο της Αθήνας επίσης εκτίθενται στη Λεβέντειο Πινακοθήκη– σε συνδυασμό με μία κλασικίζουσα αντίληψη.